Typy na Igrzyska Olimpijskie 2024

IO siatkówka 2024: terminarz, typy, szanse Polski na medale!

igrzyska-2024

Siatkówka na igrzyskach olimpijskich 2024 to jedna z tych dyscyplin, których rozgrywki będą odbywały się codziennie. W rywalizacji wezmą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przede wszystkim w tym drugim przypadku biało-czerwoni mają wielkie szanse na zdobycie medalu! Ba, jakieś krążki na szyjach polskich siatkarek również nie są wykluczone. Kiedy odbędą się mecze w siatkówkę na letnich igrzyskach olimpijskich 2024? Jakie są szanse Polaków? Jak sobie radzili w trakcie turniejów kwalifikacyjnych?

Igrzyska Olimpijskie 2024: siatkówka halowa

Na igrzyskach olimpijskich kibice mogą obejrzeć siatkówkę w dwóch wymiarach. Jedna to siatkówka plażowa, w której polskie reprezentacje do tej pory nie radziły sobie najlepiej. Druga to oczywiście tradycyjna siatkówka halowa, w której biało-czerwoni są światowymi tuzami. Polscy siatkarze i siatkarki jednakże tylko trzy razy w historii zdobywali jakiekolwiek medale w tej dyscyplinie na olimpiadzie. Kobiety zdobyły dwa brązy w trakcie dwóch pierwszych odsłon siatkówki na igrzyskach olimpijskich, czyli w latach 1964 i 1968. W przypadku mężczyzn należy wspomnieć złoto z 1976 roku.

Siatkarskie turnieje kwalifikacyjne gwarantują, że igrzyska olimpijskie będą gościć najlepsze drużyny w tej dyscyplinie na świecie. Wszystkie zespoły musiały przejść eliminacje, a wyjątkiem był tylko gospodarz, czyli reprezentacje Francji (męska i damska), dostając awans z automatu. W ramach turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn bezpośredniego awansu dostąpiły Niemcy, Brazylia, Stany Zjednoczone, Japonia, Polska i Kanada. Z kolei na podstawie rankingu FIVB przeznaczono jeszcze 5 miejsce na najlepsze drużyny, które nie przeszły eliminacji – w tym przypadku to Słowenia, Włochy, Argentyna, Serbia oraz Egipt. Podobnie sprawy się mają w przypadku drużyn kobiecych. Tam przez turnieje kwalifikacyjne przeszły reprezentacje: Dominikany, Serbii, Turcji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski, a dzięki miejscu w rankingu FIVB załapały się również Włochy, Chiny, Japonia, Holandia oraz Kenia.

Zarówno siatkówka mężczyzn, jak i kobiet pojawiła się na letnich igrzyskach olimpijskich w 1964 roku. W obu przypadkach znakomicie radził sobie od początku Związek Radziecki, który – gdyby liczyć go razem z Rosją – jest najlepszą reprezentacją siatkarską w historii igrzysk, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mocne są także Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Japonia, a w przypadku damskiej odmiany również Kuba. Najbardziej „egzotyczni” zdobywcy medali w tej dyscyplinie w zmaganiach olimpijskich to prawdopodobnie Rumunia (brąz mężczyzn w 1980 roku), Korea Północna (brąz kobiet w 1972 roku po rywalizacji z… Koreą Południową) czy Peru (srebro kobiet w 1980 roku).

Siatkówka na IO 2024. Z kim zagrają Polacy?

Na igrzyskach olimpijskich 2024 siatkówka rozpocznie się w fazie grupowej. Drużyny zostały podzielone na 3 grupy po cztery zespoły w każdej. Tyczy się to zmagań obu płci. Z każdej grupy do dalszej fazy turnieju awans wywalczą dwie najlepsze reprezentacje. Dołączyć do nich mogą także dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc, w efekcie czego zostaną utworzone pary ćwierćfinałowe. Następnie mecze będą się odbywać w standardowym formacie pucharowym, gdzie lepszy przechodzi dalej, a słabszy odpada. W ten sposób dojdzie do finałów igrzysk olimpijskich. Medale w siatkówkę będą wręczane w ciągu dwóch ostatnich dni imprezy.

W przypadku reprezentacji Polski, zarówno kobiety, jak i mężczyźni trafili do grup B.

Siatkówka mężczyzn – faza grupowa

 • Grupa A: Francja, Słowenia, Kanada, Serbia
 • Grupa B: POLSKA, Włochy, Brazylia, Egipt
 • Grupa C: Japonia, Stany Zjednoczone, Argentyna, Niemcy

Siatkówka kobiet – faza grupowa

 • Grupa A: Francja, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia
 • Grupa B: Brazylia, POLSKA, Japonia, Kenia
 • Grupa C: Włochy, Turcja, Holandia, Dominikana

Terminarz siatkówki na IO 2024

 • Faza grupowa: 27 lipca – 4 sierpnia
 • Ćwierćfinały: 5-6 sierpnia
 • Półfinały: 7-8 sierpnia
 • Mecze o trzecie miejsce: 9-10 sierpnia
 • Finały: 10-11 sierpnia

Reprezentacja Polski w siatkówce

Biało-czerwoni siatkarze są głównymi faworytami turnieju do zdobycia złotego medalu w Paryżu. Polska drużyna to lider rankingu FIVB z wyraźną przewagą nad Japonią. To aktualni mistrzowie Europy i wicemistrzowie świata. Ostatnio areną ich zmagań była Liga Narodów, gdzie zdobyli brązowe medale, co zostało odebrane z wielkim niedosytem. Nieważne z kim zagrają w Paryżu, będą faworytami, choć oczywiście wszelkie poprzednie odsłony igrzysk olimpijskich pokazywały, że nie można nikogo lekceważyć. Każda olimpiada w XXI wieku w przypadku reprezentacji Polski kończyła się na ćwierćfinale. W trakcie zmagań olimpijskich w Paryżu koncentracja musi być więc jak największa.

Polscy siatkarze na igrzyskach olimpijskich

Reprezentacja, z której będzie korzystał na turnieju we Francji selekcjoner Nikola Grbić, będzie się składać z trzynastu siatkarzy. Pierwotnie przygotowujący się zespół składał się jednak z większej liczby Polaków. W jego skład wchodzili:

 • Rozgrywający: Marcin Janusz(Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów)
 • Atakujący: Łukasz Kaczmarek (Jastrzębski Węgiel), Bartosz Kurek (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartłomiej Bołądź (Projekt Warszawa)
 • Przyjmujący: Wilfredo Leon (Bogdanka LUK Lublin), Bartosz Bednorz (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Aleksander Śliwka (Suntory Sunbirds), Kamil Semeniuk (Sir Safety Conad Perugia), Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel)
 • Środkowi: Karol Kłos (Asseco Resovia Rzeszów), Jakub Kochanowski (Projekt Warszawa), Mateusz Bieniek (Aluron CMC Warta Zawiercie), Norbert Huber (Jastrzębski Węgiel)
 • libero: Jakub Popiwczak (Jastrzębski Węgiel), Paweł Zatorski (Asseco Resovia Rzeszów)

Typy na siatkówkę na Igrzyskach Olimpijskich

Siatkówka w trakcie igrzyska olimpijskich w Paryżu to dyscyplina bardzo wdzięczna do obstawiania. Nie dość, że świetnie sobie radzić w niej powinna reprezentacja Polski, to w dodatku mecze odbywają się codziennie. Siatkarze zaczynają grać dzień po ceremonii otwarcia i kończą dokładnie w dzień ceremonii zamknięcia. To oznacza, że w zakładach bukmacherskich każdego dnia będą ciekawe typy i kursy, a już na pewno u bukmachera STS. Na długo zanim rozpoczęły się igrzyska olimpijskie znany na rynku „buk” umożliwił obstawianie siatkówki. Wyraźnym faworytem była tam reprezentacja Polski. Kurs na to, że biało-czerwoni założą na szyje złote medale, wyniósł 4.50! Niemalże pewne, czyli nieopłacalne do obstawiania były z kolei awans Polaków do ćwierćfinału czy nawet… półfinału. Mniejsza jest wiara w złoto dla kobiet, ale biorąc pod uwagę, że są one czwarte w rankingu FIVB, wszystko jest możliwe!

Oczywiście możliwe do obstawiania będą siatkarskie mecze w trakcie igrzysk. Zdecydowanie najmniejsze szanse na ugranie czegokolwiek daje się Egiptowi, z którym polscy siatkarze rozpoczną swoje olimpijskie zmagania. Znacznie trudniej będzie im w spotkaniach z Włochami i Brazylią, ponieważ są to ekipy również traktowane jako potencjalni zdobywcy medali w Paryżu. Warto tutaj przypomnieć, że obie te ekipy zmierzyły się ze sobą w finale igrzysk olimpijskich w 2016 roku, które gościły w Rio de Janeiro. Gospodarze okazali się lepsi i to zdecydowanie, bo wygrali 3:0. Teraz, w zmaganiach grupy B, tak łatwo już im na pewno nie będzie. Brazylia w 4 z 5 ostatnich odsłon igrzysk olimpijskich zakładała na szyję co najmniej srebrny medal. Tylko na minionych igrzyskach w Tokio przegrała walkę o brąz. Ten po raz drugi w historii zdobyła Argentyna. Obecnie nie daje się jej większych szans na powtórkę.

Faworyci do zdobycia złotego medalu w siatkówkę na igrzyskach w Paryżu 2024

Siatkówka mężczyzn:

 • Polska – kurs 4.50
 • Włochy – kurs 6.00
 • Francja – kurs 7.00
 • Stany Zjednoczone – kurs 8.00
 • Brazylia – kurs 9.00
 • Słowenia – kurs 10.00
 • Japonia – kurs 12.50

Siatkówka kobiet:

 • Włochy – kurs 4.00
 • Turcja – kurs 5.00
 • Brazylia – kurs 6.00
 • Stany Zjednoczone – kurs 7.00
 • Serbia – kurs 8.00
 • Chiny – kurs 9.00
 • Polska – kurs 12.50